-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaZamkowa 2
kod pocztowy 13-100
miasto Nidzica
telefon1 +48896253144
e-mail nok@nidzica.pl
wwwwww.nok.nidzica.pl
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek krzyżacki w Nidzicy
Województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: nidzicki, gmina: Nidzica
Informacje podstawowe
Opis
Potężna średniowieczna warownia, widoczna z trasy nr 7 na drodze Warszawa-Gdańsk powstała ok.1370 roku z inicjatywy wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode. Prawdopodobnie stanęła obok osady (na wschód), na miejscu drewnianego grodu obronnego. 8 lipca 1410 r. król Władysław Jagiełło przejął Nidzicę bez walki, bo załoga wymaszerowała na Lubawę, zostawiając kilku starych braci.
09.1410 - miast wróciło w ręce Krzyżaków
25.07.1414 armia polska rozpoczęła oblężenie Nidzicy, zakończone kapitulacją Krzyżaków, w związku z poddaniem się Olsztyna i Olsztynka.
10.1414 - komtur Ostródzki Johann von Reichenau odbija zamek.
1656 - najazd Tatarów i legenda o kamieniu tatarskim - jeden z obrońców zamku, Jan Nowak zobaczył ucztujących przy ogromnym głazie Tatarów, wystrzelił z armaty i zabił uczestników uczty, w tym dowódcę Tatarów. To spowodowało zamieszanie w szykach wroga i ich odejście.
17.12.1784 - część zamku zniszczył pożar.
Po rozbiorze i w kampanii Napoleońskiej na zamku dwukrotnie przebywały wojska Cesarstwa Francuskiego, w tym gen. Zajączek. Doszło do częściowego zrujnowania zamku. W 1830 r. Ferdynand Tymoteusz Gregorovius remontuje zamek, wykorzystując go na siedzibę urzędów miejskich, mieszkań i więzienia.
II wojna światowa i ofensywa wojsk radzieckich zniszczyła bardzo zamek, został on odbudowany dopiero w latach 1959-1965.
Do dziś zachował się główny zamek, szyja bramna, w której znajdowały się 2 furty, most zwodzony z suchą fosą, przestronny dziedziniec z 4 skrzydłami i dwoma wieżami. Mieści się tu restauracja, dom kultury, bractwo rycerskie. Najlepiej zachowane I piętro z refektarzem i kaplicą.
Charakterystyka obiektu
  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • parking
Bilety
  • wstęp częściowo płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
19 Czerwca 2019r. o 14:34
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW