-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 59-730
miasto Gościszów
wwwhttp://gosciszow.com.az.pl
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek w Gościszowie
Województwo: dolnośląskie, powiat: bolesławiecki, gmina: Nowogrodziec
Informacje podstawowe
Opis
Zamek w Gościszowie został zbudowany pod koniec XIV wieku prawdopodobnie przez księcia głogowskiego Henryka III Białego.
W XVI w. zamek uległ rozbudowie przez dodanie dwóch skrzydeł mieszkalnych. Prawdziwy rozkwit rezydencji nastąpił jednak w wieku XVII-tym. Jego ówczesny właściciel Caspara von Warnsdorffa przebudował zamek w stylu późnego renesansu. Dobudowano nowe skrzydło pałacowe, postawiono nowy budynek bramny z dwoma przejazdami oraz rozbudowano folwark. Zamkowe elewacje zostały pokryte sgraffitami a portal uzupełniono bogatą dekoracją. W XVIII w. założono od strony północnej ogrody i wybudowano mostki zdobione barokowymi balustradami.
Poważną modernizację zamek przeszedł w wieku XIX. Został wtedy przebudowany w stylu neoklasycystycznym. W kilka lat później nastąpiła znowu wielka modernizacja tym razem w stylu neogotyckim.
W 1945 roku warownia po zbombardowaniu przez Luftwaffe, spłonęła i od tego czasu pozostaje w ruinie. Spłonął też stojący obok protestancki kościół z 1754 r. w którym umieszczono ewakuowane z Berlina zbiory Preussischen Bibliothek – około 280.000 tomów najcenniejszych starodruków i rękopisów. Wraz z nimi zginęły bezpowrotnie cenne zbiory, pochodzące z biblioteki zamkowej, przeniesione tam za zgodą generalnego konserwatora G.Grundmanna.
Literatura dotycząca zamku w Gościszowie:
* Stankiewicz M., "Gościszów. Dzieje zamku", Wrocław 2009 r.
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4
30 Marca 2011r. o 22:14
Obiekt w rzeczywistości nie przypomina już zamku. Ma nieciekawe położenie i niestety w jego wnętrzu (jeżeli tak to można jeszcze nazwać) zalegają tony śmieci. Stan opłakany. Nie ma na czym oka zawiesić. Zwłaszcza gdy drzewa się jeszcze nie zazielenią. Tutejsi mieszkańcy w większości nie wiedzą, że to był kiedyś zamek. Ot jakaś kupa gruzu. Wielka szkoda, że nikt nie podjął się ratowania takiego obiektu (-gdy był jeszcze do uratowania).
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW