-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaLeśniowska 99
miasto Leśniów
telefon1 +48343148022
wwwwww.lesniow.pl
 
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
sanktuarium MB Leśniowskiej
Województwo: śląskie, powiat: myszkowski, gmina: Żarki
Informacje podstawowe
Opis
Klasztor oo Paulinów, msze: niedz 6:30, 8:00, 9:15, 11:00, 16:30, 19:00,
Historia figurki Matki Boskiej.
Sanktuarium w Leśniowie i na Jasnej Górze połączone są wspólną historią. Otóż w 1382 roku książę Władysław Opolczyk wracał z Rusi na Śląsk. Wiózł ze sobą dwa bezcenne skarby: cudowny obraz Czarnej Madonny oraz drewnianą figurkę Maryi z Dzieciątkiem na ręku. Na miejsce postoju podróżni wybrali sobie polankę na terenie dzisiejszego Leśniowa. Tego lata panował nieznośny upał, który sprawił, że wyschły wszystkie tutejsze źródła. Podróżni byli już bardzo spragnieni. Rankiem, przy drewnianej figurce Matki Bożej, książęcy kapelan odprawił mszę świętą. I wówczas w pobliżu miejsca, gdzie stała figurka Maryi, wytrysnęło źródełko. Zmęczeni i wyczerpani rycerze ugasili pragnienie, a ich rany po przemyciu źródlaną wodą natychmiast się zagoiły. Na pamiątkę tego wydarzenia książę pozostawił cudowną figurkę w drewnianej kapliczce w Leśniowie, zaś lud natychmiast otoczył ją kultem. W tym samym roku książę Władysław Opolczyk ufundował dla ojców paulinów klasztor na Jasnej Górze i powierzył zakonnikom opiekę nad obrazem Matki Bożej, którego autorem – zgodnie z tradycją – ma być św. Łukasz Ewangelista.

Łaskami słynąca figurka Matki Bożej Leśniowskiej mierzy około 70 cm wysokości. Została wykonana w XIV wieku. Nie ma żadnych wiadomości na temat pochodzenia rzeźby ani jej twórcy. Już z najdawniejszych opisów cudów wynika, że Matka Boża Leśniowska szczególną opieką darzy rodzinę. Gdy w 1967 roku Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła dokonali koronacji tej figury nadani Pani Leśniowskiej oficjalny tytuł „Patronki Rodzin”.Zespół klasztorny i sanktuarium.
Zespół klasztorny ojców Paulinów położony jest w parku koło źródła Leśniówki. Składa się on z kościoła Nawiedzenia NMP, ołtarza polowego, kaplicy nad źródłem, klasztoru i domu pielgrzyma.
Kościół jest budowlą jednonawową, z węższym, półkolistym prezbiterium. Najstarsza część kościoła pochodzi z II połowy XVI wieku i ma charakter gotycko-renesansowy. W XVIII wieku dobudowano murowaną kruchtę i przedłużono nawę.
W północnej części zespołu klasztornego znajduje się późnobarokowy klasztor, którego budowę rozpoczęto w 1755 roku. Składa się on z czterech skrzydeł z kwadratowym wirydarzem w środku. Na poziomie pierwszego piętra chórem połączony jest z kościołem. W parku przyklasztornym znajduje się 15 kapliczek różańcowych oraz wolnostojąca dzwonnica oraz stacje drogi krzyżowej.
Wnętrze kościoła.
Późnobarokowy ołtarz główny oraz ołtarze boczne pochodzą z I połowy XVIII wieku. Ołtarz główny, z cudowną figurką MB Leśniowskiej był przerabiany w połowie XIX wieku. Drewniany, rokokowy portal w fasadzie zachodniej pochodzi z II poł. XVIII wieku.
Wielką atrakcją są tu piękne malowidła na sklepieniu oraz ścianach. Obrazy te przedstawiają najważniejsze wydarzenia związane z historią sanktuarium w Leśniowie, m.in. pierwszy cud – dar wody źródlanej, sprowadzenie paulinów do Leśniowa w 1706 roku przez właściciela tej miejscowości – Józefa Męcińskiego oraz ufundowanie kościoła przez Jana z Pilicy Korycińskiego. W sklepieniu w prezbiterium znajduje się malowidło ukazujące scenę koronacji figury Matki Boskiej Leśniowskiej w 1967 roku przez Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyłę.
Ciekawe są również spiżowe drzwi główne do sanktuarium. Ozdabiają je płaskorzeźby przedstawiające zbawienie świata przez Jezusa Chrystusa oraz początki kultu Matki Bożej Leśniowskiej. Jest to arcydzieło sztuki współczesnej.


Leśniowskie błogosławieństwa.
Sanktuarium w Leśniowie służyć ma przede wszystkim rodzinie. Przed cudowną figurkę Matki Bożej przybywają więc narzeczeni, aby złożyć przysięgę małżeńską, małżonkowie odnawiają tu przyrzeczenia małżeńskie, zawierzają się tu Maryi kobiety będące w ciąży. Błogosławi się tu również dzieci oraz całe rodziny. W Walentynki, 14 lutego, ojcowie paulini zapraszają do sanktuarium pary zakochanych na zaręczyny.

Ojcowie Paulini.
Sanktuarium w Leśniowie opiekują się ojcowie paulini, czyli Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Św. Paweł prawie całe życie spędził na pustyni. Tradycja podaje, że przez kilkadziesiąt lat, kiedy przebywał w odosobnieniu, jego jedynym pożywieniem było pół bochenka chleba, które codziennie przynosił mu kruk. Za odzienie służyły pustelnikowi liście palmy. Kiedy umarł, jego ciało zostało pogrzebane przez dwa lwy. Stąd kruk, palma i lwy znalazły się w herbie paulinów.
Zakon paulinów powstał na ziemi węgierskiej w początkach XIII stulecia. Jego założycielem był błogosławiony Euzebiusz Ostrzyhomski. Do Polski sprowadził ich książę Władysław Opolczyk w 1382 roku. Ofiarował on zakonnikom wzgórze jasnogórskie i powierzył ich opiece cudowny obraz Czarnej Madonny. Drugim po Częstochowie najsłynniejszym polskim klasztorem tego zgromadzenia jest krakowski klasztor Na Skałce.
W Leśniowie Paulini pojawili się w 1706 roku. Przybyli tu z Częstochowy, by opiekować się pielgrzymami, którzy coraz liczniej odwiedzali to miejsce. Ich służba trwała do 1864 roku, kiedy to car Aleksander II nakazał kasatę klasztoru (była to zemsta za poparcie powstania styczniowego). Paulini mogli tu wrócić dopiero w 1936 roku.

Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW