-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Chwila zadumy na grzybobraniu

Gdziebylec libra, dodał wspomnienie 10 Listopada 2010r. o 09:04
Rodzaj wyciaczki: samochód

Województwo: dolnośląskie
Region: Dolny Śląsk i Sudety
Miasto / Miejscowość: Pracze
Opis wspomnienia:

Park krajobrazowy Dolina Baryczy obejmuje swoim zasięgiem 3 typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i lasy.To Europejska Ostoja Ptaków. Powierzchnia parku wynosi 87 040 ha (część dolnośląska 70 040 ha, część wielkopolska 17 000 ha. Jest to raj nie tylko dla zwierząt, Dolinę Baryczy bardzo lubią też rowerzyści i ogólnie ludzie lubiący obcować z naturą.

Ja z naturą lubię obcowac bardzo, szczególnie w okresie tzw. "wysypu" grzybów. W tym okresie Dolina Baryczy to grzybowe Eldorado :) Na wieś Pracze natrafiłam "uciekając" przed innymi grzybiarzami. Nie lezy ona bowiem przy drodze Trzebnica - Milicz, trzeba troszkę wjechac w las i pokrążyc aby ja znależć. To doskonała "baza" do zostawienia auta i udania się właściwie w jakimkolwiek kierunku. Wszędzie tak samo pieknie! W tym rejonie przeważają lasy sosnowe obfitujące w podgrzybki, kozakii maslaki. Prawdziwki znajduję o wiele rzadziej, ale też sie trafiają, często od razu dorodna rodzinka:) Często mam szczęście i dane mi jest zobaczyc gromadę saren wygrzewających sie na łące,albo przebiegajacego przez drogę daniela.NO i to powietrze! Tylko dla niego warto sie wybrać w te rejony na spacer!

Do tego roku myślałam, że znam tam prawie każda ścieżkę i jakież było moje zdziwienie kiedy zupełnie przypadkowo, przy samych Praczach natrafiłam na stary, opuszczony cmentarzyk niemiecki... Połozony jest na niewielkim wzniesieniu, ok 100 m od końca wsi i zupełnie niewidoczny z drogi. Omal go nie minęłam, tak  pochylone i zapadnięte są niektóre groby. Pamiętam, ze wiosna pyszniły się wokoło konwalie, zachwycona widokiem nie zauwazyłam na czym rosną!. Niemal na wszystkich płytach napisy zatarl juz czas i myśle, że nie minie go wiele  a las obejmie to zapomniane miejsce w swoje posiadanie. Zapomniane...ale nie całkiem. Przy jednym grobie stał dość stary już znicz.. Czyżby ktos jeszcze pamiętał o ludziach tu pochowanych? Jakas rodzina? A może ktos tak jak ja - natrafił przypadkiem na ten stary cmentarz i od czasu, do czasu zapali światełko??

Pewnie tego  nie dowiem się nigdy.. Ja napewno  zawsze kiedy  będę jechała do Pracz, zakupię po drodze chociaż jeden znicz. Warto zatrzymac się tam na chwilę, zmówić krótką modlitwę, zostawić po sobie maleńkie, migające światełko..  

 

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 

Galeria zdjęć


więcej
 

Wspominane obiekty

Nie zostały dodane obiekty wspominane.

Szukaj wspomnienia

Opis wspomnienia
Rodzaj podróży
Miasto
Województwo
Region
 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW