-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Dolina Liwca i zalew

Gdziebylec Ewooszca, dodał wspomnienie 11 Października 2010r. o 13:11
Rodzaj wyciaczki: rowerspacer

Województwo: mazowieckie
Region: Mazowsze
Miasto / Miejscowość: Węgrów
Opis wspomnienia:

Bez wątpienia jednym z najciekawszych i najbardziej malowniczych elementów krajobrazu miasta Węgrów i powiatu węgrowskiego jest Dolina Liwca, będąca zarazem rezerwatem przyrody wpisanym w obszar Natura 2000.

Zbiornik wodny leżący we wsi Krypy jest największym akwenem na liczącej 126 km długości rzece Liwiec. W momencie oddania do eksploatacji (1973 r.) pojemność zbiornika wynosiła 159 tyś m3. W ciągu 32 lat eksploatacji akwen uległ znacznemu zamuleniu sięgającego miejscami 70%. Z uwagi na zanieczyszczenie dna oraz brak niezbędnej infrastruktury zbiornik nie był wykorzystywany do celów turystycznych i rekreacyjnych.

Starorzecze powstało na skutek regulacji rzeki Liwiec na wysokości drogi prowadzącej z Węgrowa do wsi Krypy. W wyniku zmiany koryta rzeki powstał podmokły obszar, który sukcesywnie przekształcał się w teren bagienny porosły roślinnością wodną o niskiej wartości botanicznej. Na obszarze starorzecza w naturalnych zagłębieniach terenu okresowo gromadziła się woda, której ilość zależna była od pory roku. Obszar ten narażony był na całkowitą degradację w wyniku zanieczyszczenia organicznego i zarośnięcia roślinnością.

 

W ramach inwestycji zostało wykonane odmulenie zbiornika wodnego wraz z niezbędnymi obiektami hydrotechnicznymi, w skład, których weszło ujęcie wody dla zbiornika w Krypach, budowla zrzutowa i piętrząca wodę w zbiorniku. W ramach remontu zbiornika przeprowadzono również prace związane z odtworzony i zagęszczony wał, a skarpy i korona umocnione darniną. 

Dla migracji ryb oraz innych organizmów żywych w górę rzeki, została wykonana przepławka, o konstrukcji bliskiej naturze, jako rowy o szerokości 3,0 m ze skarpami o nachyleniu 1:3 umocnionymi poniżej wody roślinnością wodną, a wyżej przez obsiew nasionami traw. Różnica wysokości została pokonana przez skośne przegrody o przelewach szerokości 1,0 m i wysokości 7,5 cm. Dno zostało umocnione żwirem i kamieniami.

Ścieżka rekreacyjna

Ścieżka o długości 2,36 km i szerokości 2,5 m została wykonana z kostki brukowej. Trasa ścieżki została poprowadzona dookoła zbiornika oraz stawów nr 2 i nr 3. Przy ścieżce zostały zamontowane ławki drewniane 50 szt. oraz kosze na śmieci.

 

Pomosty

Na zbiorniku zostały wykonane dwa pomosty szerokości 3,0 m i długości 20 m i 30 m oraz 10 stanowisk wędkarskich.

Place zabaw

W ramach inwestycji wykonane zostały dwa place o następującej powierzchni:

•      348 m2 przy zbiorniku wodnym

•      600 m2 pomiędzy Liwcem a terenem kempingu

Trwałe wyposażenie placów stanowi:

1.      podwójne zjeżdżalnie

2.      piaskownice

3.      zespoły sprawnościowe

4.      huśtawki podwójne i bujaki sprężynowce

5.      wieże i pomosty ruchome

Miejsce do gry w piłkę

Plac ten został ogrodzony siatką wysokości 1 m z bramą i furtkami. Przy siatce został nasadzony żywopłot, a na terenie placu do gry w piłkę zainstalowano kosz o wysokości 2,5 m oraz nasadzone drzewa.

Boiska

  • do gry w kometkę – 2 szt.
  • do siatkówki – 3 szt.
  • do koszykówki – 1 szt.

Miejsca piknikowe

W ramach inwestycji zostały wytyczone dwa miejsca piknikowe oparte na planie koła o średnicy 20 m. Wyposażenie miejsc piknikowych stanowić stoły z ławkami i ławki pojedyncze.

Parkingi

Została wykonana modernizacja istniejącego parkingu przy kempingu miejskim oraz wykonane dwa nowe parkingi (przy zbiorniku wodnym oraz w obrębie starorzecza), łączna suma powstałych miejsc parkingowych wynosi 100.Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
31 Stycznia 2011r. o 16:09
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 

Galeria zdjęć


więcej
 

Wspominane obiekty

Nie zostały dodane obiekty wspominane.

Szukaj wspomnienia

Opis wspomnienia
Rodzaj podróży
Miasto
Województwo
Region
 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW