-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Gdańskie "Drogi do Wolności"

Gdziebylec Akarin, dodał wspomnienie 20 Października 2010r. o 22:15
Rodzaj wyciaczki: spacer

Województwo: pomorskie
Region: Pomorze Środkowe
Miasto / Miejscowość: Gdańsk
Opis wspomnienia:

Być w Gdańsku i nie być w tym miejscu to w zasadzie grzech. My wybraliśmy się tuż na początku tego roku. A gdzie? Do Europejskiego Centrum Solidarności na wystawę pt. "Drogi do Wolności" (ul. Wały Piastowskie 24). Wystawa opowiada o histroii w latach 1956-1989. Opowiada historię powstania w Stoczni Gdańskiej im.Lenina ruchu społecznego Solidarność. Wystawa podzielona jest na sale, sal jest 7. KAżda sala nosi inny tytuł, dzięki czemu łatwo jest się tam odnaleźć. Tytuły sal to:

1.Życie codzienne PRL

2.Wprowadzenie historyczne.

3. SIERPIEŃ 14.08 1980-31.08-1980

4.SOLIDARNOŚĆ I NADZIEJA 01.09.1980-12.12.1981

5. STAN WOJENNY 13.12.1981-22.07.1983

6.Retrospekcja filmowa

7.Czas zmian

Na nas największe wrażenie zrobiła sala piąta. Ukazuje ona wojnę wypowiedzianą rzez władze PRL własnemu narodowi, na filmach i zdjęciach widać jak bardzo drastyczna była to walka, jak wielkich wymagała poświęceń.Kto to zobaczy na własne oczy, będzie wiedział co mam na myśli, szczególnie ludzie bardzo młodzi, którzy nic nie pamiętaja z tamtego okresu, lub dla tych, których nie było ejszcze na świecie.

Oprócz tych neimiłych wspomnień jest też kilka wesołych akcentow. Nas dzisiaj bawią rzeczy, które kiedyś nie budziły większego zainteresowania np. toalety, budki telefoniczne (w dobie telefonów komórkowych nikt nie pamięta jak szło się na pocztę i zamawiało roznowę). Zabawny był też widok sklepu spożywczego.

W sklepiku z pamiątkami można kupić neizwykłe pamiątki:koszulki, papier toaletowy, długopisy i inne rzeczy. Polecam jako świetną lekcję historii.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 

Galeria zdjęć


więcej

Szukaj wspomnienia

Opis wspomnienia
Rodzaj podróży
Miasto
Województwo
Region
 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW