-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Spacerkiem przez Katowice

Gdziebylec hultaj47, dodał wspomnienie 11 Października 2010r. o 15:20
Rodzaj wyciaczki: spacer

Województwo: śląskie
Region: Górny Śląsk i Zagłębie
Miasto / Miejscowość: Katowice
Opis wspomnienia:

Czy w Katowicach, mieście będącym stolicą Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego można zobaczyć coś ciekawego? Takie pytanie zadają mi przybysze z północnej części Polski, dla których Śląsk, zwłaszcza Górny Śląsk kojarzy się kilkoma rzeczami - księżycowym krajobrazem, dymiącymi fabrykami i kopalnianymi szybami, które są nieodłącznym krajobrazem tych okolic. Oni chcą poznać Katowice w jeden dzień, i chcą zobaczyć coś ciekawego. Mają na to zaledwie kilka godzin. Krótko zastanawiam się, co by im ciekawego pokazać i ruszamy w drogę.

Zwiedzanie Katowic rozpoczynamy przy słynnym Rondzie Sztuki, które dziś kojarzy się galerią sztuki współczesnej, a jeszcze nie tak dawno, zanim otwartu został pod rondem tunel, kojarzyło się z gigantycznymi korkami, co bardzo utrudniało wjazd do miasta. Dziś ruch samochodowy został rozładowany, wjazd do miasta już się nie korkuje, a dzięki wszystkim tym inwestycjom katowickie rodno zyskało nowe oblicze. Przy rodzie znajduje się kilka z pierwszych wazniejszych obiektów na naszej trasie. Przede wszystkim Spodek - wizytówka Katowic i chyba najbardziej charakterystyczna budowla tego miasta. Hala widowiskowo-sportowa, w której odbywa się szereg imprez kulturalnych i sportowych, faktycznie przyciąga wzrok swa niezwykłą sylwetką - przypomina Latający Talerz co sprawia wrażenie, jakby w centrum miasta wylądowało UFO. Po drugiej stronie ulicy znajduje się druga wizytówka miasta - Pomnik Powstańców Śląskich. Impunująca swymi rozmiarami rzeźba witająca przybywających do stolicy Górnego Śląska upamiętnia tych, którzy zginęli w walce o polskość Śląska w trzech kolejnych powstaniach śląskich (1919, 1920, 1921). Również i ten obiekt ma niezwykły kształt - trzech orlich skrzydeł, z których każde ma upamiętniać jedno z powstań śląskich. Warto zaznaczyć przy okazji, że zanim postawiono w tym miejscu pomnik, znajdował się tutaj cmentarz żołnierzy radzieckich. Kiedy postanowiono upamiętnić poległych powstańców, wojenną nekroplię radziecką przeniesiono na obrzeża maista, a dokładniej - na teren Parku Kościuszki. W cieniu orlich, powstańczych skrzydeł kryje się jeszcze jeden, o wiele mniejszy w swych romiarach pomnik, poświęcony wielkiemu człowiekowi - generałowi Jerzemu Ziętkowi. Słynny "Jorg" to postać bardzo dla Katowic i województwa śląskiego zasłużona. To właśnie on zadecydował, by Spodek powstał przy Rondzie, w centrum miasta, a nie na jego obrzeżach. To również on zadecydował, aby teren hałd pomiędzy Katowicami a Chorzowem przemienić w wielki, zielony teren rekreacyjny, znany obecnie jako Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku.

Idziemy dalej, kierując się powolutku w stronę katowickiego rynku. Po drodze mijamy Superjednostkę - największy blok mieszkalny w Katowicach oraz budynek dawnego Grand Hotelu, pełniący dziś siedzibe Muzeum Śląskiego. Dziwne wydaje się przyjezdnym ścisłe centrum Katowic - zabytkowe kamienice sąsiadują tu z nowoczesnymi biurowcami, zaś między nie wklejone są typowe przykłady architektury doby socrealizmu, jak choćby budynek sklepu "Skarbek" czy Domu Handlowego "Zenit". Nie do takich rynków są przyzwyczajeni moi goście.

Idziemy dalej. Mijamy wiadukt kolejowy i kierujemy się w stronę Placu Sejmu Ślaskiego. Tutaj również zobaczyć można parę ciekawostek. Przede wszystkim - sam gmach Sejmu Śląskiego, obecnie Urząd Marszałkowski - budynek ogromny, zbudowany w okresie międzywojennym z romachem, tak aby podkreślić rangę i potęgę ekonomiczną województwa śląskiego, które w latach 1922-1929 cieszyło się autonomią. To dziś wielu Ślązaków z sentymentem nawiązuje do tametych lat, gdzy województwo śląskie cieszyło się samodzielnością - zwłaszcza finansową. Gmach ten kryje w sobie wiele tajemnic, które dotyczą zwłaszcza podziemnych przejść biegnących od gmachu Sejmu w różne strony miasta. Ciekawostką jest to, że w gmachu zainstalowano windy typu "pater noster". Ciekawym i tajemniczym okresem w dziejach budynku były z pewnościa lata II wojny światowej - wówczas to gmach Sejmu Śląskiego stał się siedzibą hitlerowskich urzędników. Przy Placu Sejmu Śląskiego znajdują się dwa ważne pomniki, dość nietypowo ustawione. Nietypowo- ze względu na prosty fakt historyczny: otóż w dniu dzisiejszym w Katowicach stoją naprzeciw siebie dwaj wielcy politycy, którzy za życia nie pałali do sibie zbyt wielką sympatią. Chodzi tu oczywiście o Wojciecha Korfanetego i jego rywala - Józefa Piłsudskiego. Dzisiaj patrzą na siebie, każdy z własnego cokołu...

Wracamy powoli w stronę ścisłego centrum. Po drodze mijamy Kościół Mariacki z charakterystyczną wieżą dominująca nad miastem. Moi goście są spragnieni kway, zatem udajemy się do jednej z przytulnych kanjpek przy ulicy Mariackiej, pełniącej od pewnego czasu rolę reprezentacyjnego deptaku miejskiego. Jest dobrze - Katowice, mimo pewnego zaniedbania, moga się podobać przyjezdnym. Ma to miasto wiele cennych zabytków, które warto by wypromować. I może kiedys ktoś wreszcie dostrzeże wielki potencjał turystyczny tego miasta. Taką mam nadzieję i ja, i Ci, którzy przybyli tu z innego regionu Polski. Jak będzie - czas pokaże. Ja osobiście trzymam za Katowice i ich rozwój kciuki.

 

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4.67
27 Lutego 2011r. o 19:02
Byłam w tamtym roku w Katowicach, niestety nie miałam czasu na zwiedzanie tego miasta. Opis ten zachęcił mnie do odwiedzenia tego miasta ponownie. Niedaleko mam rodzinę, więc kiedy się znowu do nich wybiorę to może namówię ich na spacerek przez Katowice :)
ocena ogólna
31 Stycznia 2011r. o 16:02
bardzo fajnie napisana podróż po Katowicach :) ja niestety byłam w Katowicach tylko raz i to na targach fryzjerskich więc poza Spodkiem i kilkoma knajpkami niedaleko nie zwiedziłam nic , niestety jak dla mnie bardzo ciężko się oddychało :/
ocena ogólna
13 Października 2010r. o 23:41
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 

Galeria zdjęć


więcej

Szukaj wspomnienia

Opis wspomnienia
Rodzaj podróży
Miasto
Województwo
Region
 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW