-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Zwiedzanie Bydgoszczy

Gdziebylec zakochana501, dodał wspomnienie 3 Października 2010r. o 21:48
Rodzaj wyciaczki: samochódspacer

Województwo: kujawsko-pomorskie
Region: Kujawy
Miasto / Miejscowość: Bydgoszcz
Opis wspomnienia:

W ostatnią sobotę, czyli wczoraj (02.10) wybraliśmy się z rodziną o Bydgoszczy. Zwiedziliśmy Stadion żużlowy PoloniaStadion żużlowy Polonia. Bydgoski stadion żużlowy, a także piłkarski. Obecnie stadion jest własnością ŻKS Polonia Bydgoszcz S.A. (dawniej miasta Bydgoszcz). Otwarcia stadionu dokonano 3 sierpnia 1924 w obecności ówczesnego prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Na tym stadionie swoje mecze rozgrywa Polonia Bydgoszcz. Tutaj także, od 1998 rozgrywane są zawody Grand Prix (obecna umowa obowiązuje do roku 2010). Na tym stadionie w 1995 gościły reprezentacje narodowe podczas finału Drużynowych Mistrzostwa Świata.

Stadion Żużlowy Polonia

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana PaderewskiegoFilharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, zaliczana jest dziś do czołowych instytucji muzycznych kraju. Posiada dwa etatowe zespoły artystyczne. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej powstała w 1946, a swym rodowodem sięga okresu międzywojennego i istniejącej wówczas Miejskiej Orkiestry Symfonicznej, zaś Capella Bydgostiesis pro Musica Antiqua, powstała w 1962 i była jednym z pierwszych w kraju zespołów prezentujących muzykę dawną na instrumentach z epoki i ich kopiach. Niezwykle istotną datą w ponad półwiecznej historii Filharmonii Pomorskiej jest 16 listopada 1958, kiedy to odbył się pierwszy koncert w nowo wzniesionej, niezwykle reprezentacyjnej siedzibie Filharmonii. Gmach, wybudowany staraniem wieloletniego dyrektora Filharmonii Andrzeja Szwalbego, posiada salę koncertową na 880 miejsc z genialną, słynną w świecie akustyką, salę kameralną na 150 miejsc i foyer koncertowe. Na przestrzennej estradzie sali koncertowej, mieszczącej wielką orkiestrę i chór, znajdują się 47-głosowe mechaniczne organy wybudowane przez firmę Rieger-Kloss z Krnova (Czechy). We foyer głównym i holach bocznych podziwiać można jedyne w Polsce bogate zbiory filharmoniczne portretów rzeźbiarskich słynnych kompozytorów oraz unikatowe gobeliny tkane na zamówienie Filharmonii. Szczególne miejsce w tej kolekcji zajmuje cykl gobelinów Kwartet zapustny Tadeusza Brzozowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kolorystów. Poczesne miejsce zajmuje również kolekcja malarstwa z pracami, między innymi Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jana Tarasina.
Działalność artystyczna Filharmonii Pomorskiej to koncerty symfoniczne, kameralne oraz liczne recitale najwybitniejszych wirtuozów z całego świata. Zespoły artystyczne FP mają na swym koncie liczne nagranie płytowe oraz tournée zagraniczne, specjalnie dla nich pisane są kompozycje, bowiem udziałem zarówno OSFP, jak i Capelli Bydgostiensis są światowe prawykonania dzieł takich kompozytorów, jak: Górecki, Kilar, Schaeffer, Twardowski czy Penherski. Od 1958 prowadzona jest również szeroka działalność edukacyjna wśród dzieci i młodzieży. W ciągu każdego roku organizowanych jest ok. 1300 audycji i koncertów umuzykalniających dla prawie 300 tysięcy młodych słuchaczy. Niezwykle ważną rolę w działalności artystycznej Filharmonii Pomorskiej zajmują dwa festiwale: organizowane od 1963 Bydgoskie Festiwale Muzyczne oraz Międzynarodowe Festiwale Musica Antiqua Europae Orientalis (odbywające się od 1966 w cyklu trzyletnim), połączone z kongresami muzykologicznym i slawistycznym. Festiwal MAEO odgrywa ogromną rolę kulturoznawczą, jest niezwykle cenną płaszczyzną wymiany myśli między naukowcami i artystami Wschodu oraz Zachodu. Kongresy muzykologiczny i slawistyczny skupiają przedstawicieli ponad 50 najprężniejszych ośrodków uniwersyteckich świata od Waszyngtonu po Moskwę. Celem zarówno Kongresu, jak i Festiwalu jest odnajdywanie wspólnych korzeni kulturowych Starego Kontynentu. Prezentowane podczas Festiwalu MAEO dawne dzieła muzyczne, pochodzące z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Bizancjum są zjawiskiem unikatowym, niespotykanym w świecie w tak szerokiej formie.

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego

Później poszliśmy na obiad do Dolce-VitaDolce-Vita.

Bydgoszcz to wspaniałe miejsce. Polecam.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


Szukaj wspomnienia

Opis wspomnienia
Rodzaj podróży
Miasto
Województwo
Region
 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW