Co musisz wiedzieć zanim kupisz odpowiednie buty turystyczne

Nie jest łatwo znaleźć idealną parę butów turystycznych. Istnieje tak wiele różnych opcji, że może być trudno wiedzieć, od czego zacząć. Na szczęście jesteśmy tutaj, aby pomóc. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej pary dla Ciebie jest uzbrojenie się w jak najwięcej wiedzy na temat butów turystycznych w ogóle, a także Twoich konkretnych potrzeb jako indywidualnego turysty. Więc bez dalszych ceregieli, przejdźmy do tego. W tym wpisie na blogu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o butach turystycznych i jak różnią się one od innych rodzajów obuwia zewnętrznego. Odkryjesz również, jakie cechy powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupów, a wreszcie uzyskać wgląd w niektóre z najbardziej popularnych marek na rynku dzisiaj. Let's go!

Na co zwrócić uwagę kupując buty turystyczne

Jeśli poważnie myślisz o zakupie pary butów turystycznych, ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nie skończyć z sub-par lub źle dopasowaną parą. Spójrzmy na niektóre z głównych rzeczy, które należy pamiętać przy zakupie butów turystycznych.

 • Buty turystyczne: Wędrówka to spacer w parku z ciężkim plecakiem. Kiedy masz zamiar wędrować po nierównym terenie, potrzebujesz solidnego buta, który ma dobre wsparcie kostki i dobrze trzyma się szlaku.
 • Buty trekkingowe: Trekking to forma wędrówki, która celuje w szlaki o dużej wysokości z dużą ilością wspinaczki. Buty trekkingowe są solidne, trwałe i wodoodporne.
 • Buty do biegania po szlaku: Buty do biegania po szlaku są podobne do butów turystycznych, ale są lżejsze i bardziej elastyczne. Są one idealne do terenu, który jest skalisty, błotnisty i mokry.

Pamiętaj o tych punktach, a będziesz miał o wiele łatwiejszy czas, jeśli chodzi o zakup idealnej pary!

Pamiętaj o dobrym dopasowaniu buta

Istnieje wiele rzeczy do rozważenia przy zakupie butów turystycznych, ale dopasowanie jest prawdopodobnie najważniejsze. Jeśli twoje buty nie są odpowiednio dopasowane, skończysz z poważnymi pęcherzami i innymi problemami związanymi ze stopami. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest przymierzenie tak wielu par, jak to konieczne, aż znajdziesz idealne dopasowanie. Możesz również uzyskać porady od personelu lokalnego sklepu outdoorowego na temat tego, które marki i modele należy przymierzyć.

Aby uzyskać najlepsze dopasowanie, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to przymierzyć buty turystyczne ze skarpetami turystycznymi. Następną rzeczą, którą powinieneś zrobić jest wstać i chodzić w nich przez jakiś czas. Jeśli buty turystyczne pasują prawidłowo, powinieneś być w stanie stać i chodzić normalnie bez uczucia dyskomfortu.

Oprócz dopasowania, istnieje kilka innych rzeczy, o których należy pamiętać podczas przymierzania butów. Upewnij się, że Twoje buty turystyczne nie są ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne. Idealnie, chcesz, aby buty były wystarczająco ciasne, aby utrzymać stopy stabilne, ale nie tak ciasne, że jest niewygodne do chodzenia.

Powinieneś również upewnić się, że Twoje buty turystyczne mają wystarczająco dużo miejsca, abyś mógł założyć grube skarpety turystyczne, ponieważ większość turystów wędruje w zimnych warunkach i potrzebuje dodatkowej izolacji.

Materiały i konstrukcja butów

Rodzaj materiałów, z których wykonane są Twoje buty turystyczne może mieć znaczący wpływ na ich wydajność i trwałość. Przyjrzyjmy się, czego możesz oczekiwać od niektórych z najbardziej powszechnych materiałów, z których wykonane są buty turystyczne.

 • Skóra: Skóra jest popularnym wyborem dla konstrukcji butów turystycznych i jest doskonała w zachowaniu swojego kształtu i elastyczności. To czyni ją idealną dla miłośników długich wędrówek.
 • Tkanina: Tkanina jest często używana w bardziej lekkich butach turystycznych i może być dobrą opcją, jeśli masz napięty budżet. Główną wadą butów turystycznych z tkaniny jest to, że nie trwają tak długo jak inne materiały.
 • Materiały syntetyczne: Materiały syntetyczne, takie jak poliester i nylon, są lekkie i trwałe i są idealne dla długodystansowych wędrowców.
 • Guma: Guma jest popularnym i trwałym wyborem dla podeszw butów turystycznych, chociaż może pękać i łamać się po długim okresie użytkowania.

Inne ważne czynniki przy wyborze butów turystycznych

Jak już pewnie wiesz, jest dużo więcej do zakupu dobrej pary butów turystycznych niż tylko ich konstrukcja i materiały. Przyjrzyjmy się kilku innym ważnym czynnikom, o których należy pamiętać przy zakupie pary butów turystycznych.

 • Trwałość - Jest to bardzo ważny czynnik, aby pamiętać przy zakupie butów turystycznych. Niestety, nie ma prawdziwego sposobu, aby wiedzieć, jak długo buty turystyczne będą trwać przed zużyciem. Oznacza to, że powinieneś spróbować uzyskać najlepszą parę, na którą możesz sobie pozwolić, ponieważ tańsze buty turystyczne prawdopodobnie zepsują się szybciej.
 • Wodoodporność - Jeśli wędrujesz w mokrych warunkach, ważne jest, aby upewnić się, że buty turystyczne są wodoodporne.
 • Trakcja - Twoje buty turystyczne muszą zapewniać dobrą trakcję na różnych terenach.
 • Komfort - Twoje buty turystyczne powinny być wygodne od momentu ich założenia.
 • Waga - Nie chcesz dodawać tony wagi do swojego plecaka, więc ważne jest, aby kupić buty turystyczne, które są lekkie.

Wybór odpowiedniej pary butów turystycznych to nie lada wyczyn, ale w końcu zdecydowanie warto. Turystyka piesza to fantastyczny sposób, aby wyjść na zewnątrz i odkryć wspaniałe tereny. Jest to również świetny sposób na ćwiczenia i uzyskać trochę świeżego powietrza. Buty turystyczne to najlepszy sprzęt do pieszych wycieczek. Są one bardzo wytrzymałe i mogą znieść trudne warunki szlaków. Kiedy kupujesz buty turystyczne, upewnij się, że są one dobrze dopasowane i trwałe.