Najlepsze akcesoria turystyczne, których potrzebujesz, aby przetrwać następną wycieczkę do góryKiedy jesteś gotowy, aby przenieść swoje umiejętności turystyczne na wyższy poziom, nadszedł czas, aby zmierzyć się z bardziej wymagającymi szlakami. Jeśli mieszkasz w regionie, który oferuje wiele możliwości dla początkujących i średnio zaawansowanych wędrowców, ale nie tak wiele dla zaawansowanych wędrowców górskich, być może będziesz musiał zmienić scenerię tymczasowo lub na stałe, aby przygotować się do górskich wędrówek. Dobrą wiadomością jest to, że przychodzą one z własnym zestawem wyzwań i nagród. Będziesz zmagał się z bardziej stromymi stopniami, nawigował po skałach, wspinał się po głazach i innych przeszkodach, a wszystko to na wysokościach, gdzie jeden fałszywy krok może oznaczać długi upadek. Proces przygotowania obejmuje niektóre z tych samych rzeczy, jak w przypadku każdej innej wędrówki: wcześniejsze nabranie formy, spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy, utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia podczas wycieczki i tak dalej. Ale jest też kilka specjalnych względów, kiedy przygotowujesz się do górskich wędrówek.

Dostosuj trudność trasy do formy

Wędrówki górskie są trudniejsze niż wędrówki po płaskim terenie z kilku powodów. Po pierwsze, prawdopodobnie będziesz nosił cięższy plecak, ponieważ musisz spakować więcej na dłuższą wycieczkę. Po drugie, prawdopodobnie będziesz podróżować na większych wysokościach, gdzie powietrze jest rzadsze, więc musisz pracować ciężej, aby dostarczyć do organizmu wystarczającą ilość tlenu.

Po trzecie, same szlaki często mają bardziej strome nachylenie. Jednym ze sposobów na przygotowanie się do tych wyzwań jest wcześniejsze nabranie formy. Jeśli planujesz długą wędrówkę, możesz zacząć od stopniowego zwiększania rutyny ćwiczeń przez kilka miesięcy lub dłużej, tak aby zbudować wytrzymałość przed wycieczką. Możesz to zrobić zwiększając dystans lub czas trwania treningu, dodając ćwiczenia z obciążeniem lub odbywając bardziej wymagające wędrówki.

Sprawdź pogodę

Pogoda jest jedną z najważniejszych rzeczy, które należy sprawdzić przed wyruszeniem na górską wędrówkę. Sprawdź prognozę pogody na kilka dni przed planowaną wycieczką, aby zorientować się, jakie warunki będą panowały podczas wędrówki. Jeśli jest szansa na burze, możesz chcieć przełożyć wycieczkę.

Jeśli jesteś na wycieczce z przewodnikiem, przewodnicy mogą mieć plany awaryjne związane z pogodą (takie jak zmiana trasy, jeśli pogoda zmieni się na gorsze). Ale jeśli wędrujesz na własną rękę, musisz być przygotowany na zmianę planów w razie potrzeby.

Spakuj odpowiedni sprzęt

Oprócz podstawowych rzeczy - takich jak mapa, butelka wody, przekąski, apteczka i dodatkowe warstwy odzieży - musisz spakować sprzęt, który pomoże ci chronić się przed potencjalnymi zagrożeniami, które możesz napotkać podczas górskiej wędrówki. Będziesz musiał poruszać się po skalistym terenie, który może być zbyt trudny dla butów turystycznych lub nawet solidnej pary trampek. Możesz również napotkać obszary, w których potrzebujesz sprzętu do wspinaczki.

Jeśli będziesz wędrować po obszarach znanych z powodzi błyskawicznych, chcesz być gotowy na potencjalny potop. W tym przypadku będziesz chciał być przygotowany na najgorszy scenariusz - w tym utknięcie i konieczność oczekiwania na pomoc. Oznacza to, że należy zabrać ze sobą sposób na sygnalizowanie pomocy, jednokierunkowe urządzenie komunikacyjne, takie jak telefon satelitarny.

Dowiedz się więcej o obszarze, po którym będziesz wędrował

Nie wszystkie góry są takie same. Teren, ekosystemy i wzorce pogodowe różnią się znacznie w zależności od regionu kraju, w którym się znajdujesz. Dlatego ważne jest, aby zrobić trochę badań przed wyruszeniem na górską wędrówkę. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z wędrówki, będziesz chciał wiedzieć więcej niż tylko wysokość, średnie temperatury i średnie opady.

Odwiedź stronę internetową najbliższego parku narodowego, aby dowiedzieć się więcej o szlakach i ekosystemach w okolicy. Możesz znaleźć informacje o najlepszych szlakach dla różnych poziomów umiejętności i długości, więc możesz wybrać ten, który jest dla Ciebie odpowiedni. Możesz również dowiedzieć się o dzikich zwierzętach w okolicy i wszelkich zagrożeniach pogodowych, na które powinieneś uważać, np.

Wskazówki dotyczące poruszania się poza szlakiem

Szlaki turystyczne są oznaczone, ale to nie znaczy, że musisz się ich trzymać. Kiedy zapuszczasz się poza szlak, musisz być bardziej świadomy swojego otoczenia, ponieważ nie będziesz miał tych samych punktów orientacyjnych. Będziesz musiał zwracać większą uwagę na kierunek, w którym zmierzasz, porę dnia i warunki pogodowe.

Powinieneś być również przygotowany na to, że możesz się zgubić. Jeśli znajdujesz się w nieznanym terenie, najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie na miejscu, oznaczenie swojej lokalizacji i czekanie na pomoc. Możesz również rozważyć wzięcie udziału w kursie przetrwania w dziczy. Kursy są oferowane przez National Outdoor Leadership Schools (NOLS) oraz lokalne kluby i organizacje outdoorowe. Mogą one być świetnym sposobem na nauczenie się umiejętności i sposobu myślenia, które są potrzebne do uniknięcia typowych zagrożeń w dziczy.

Wędrówki górskie są wymagające, ale mogą być również niesamowicie satysfakcjonujące. To szansa na połączenie się z naturą w sposób, który nie jest możliwy w środowisku miejskim, a dodatkowo budujesz swoje fizyczne i psychiczne umiejętności i zyskujesz pewność siebie. Kiedy jesteś gotowy, aby przenieść swoje umiejętności wędrowania na wyższy poziom, być może będziesz musiał zmienić scenerię i zmierzyć się z kilkoma wymagającymi szlakami. Dobrą wiadomością jest to, że przychodzą one z własnym zestawem wyzwań i nagród.