Co sprawia, że buty turystyczne różnią się od innych butów?Buty turystyczne są inne, ponieważ muszą utrzymywać stopy w komforcie, suchości i chłodzie w każdych warunkach, od wilgotnego upału po mroźne zimno. Muszą być również wystarczająco wytrzymałe na nierówne szlaki i ostre skały, a także mieć solidną cholewkę, która nie ugnie się, gdy nadepniesz na gałąź lub inny niespodziewany obiekt. Muszą mieć wsparcie, przyczepność i stabilność - wszystko to, czego wymagają wędrowcy od swojego obuwia. Dlatego właśnie istnieje tak wiele marek i stylów butów turystycznych. Jeśli jesteś nowy w świecie wędrówek lub po prostu potrzebujesz kilku nowych par doskonałych butów turystycznych, oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów turystycznych?

Kiedy kupujesz buty do wędrówek, chcesz przede wszystkim upewnić się, że są dobrze dopasowane. Dopasowanie butów turystycznych ma znaczenie, ponieważ wpływa na komfort, stabilność, a nawet wydajność - jeśli nie są dopasowane, nie będziesz w stanie uzyskać odpowiedniego wsparcia lub trakcji, co może prowadzić do obrażeń lub dyskomfortu.

Istnieją dwa rodzaje butów turystycznych: te ze wzmocnionym palcem i te bez. Jeśli będziesz wędrować po skalistych terenach, będziesz chciał, aby palce były wzmocnione dla ochrony. Jeśli będziesz wędrować w zimnych warunkach, będziesz chciał wodoodporne i ewentualnie izolowane buty turystyczne. Jeśli będziesz uprawiać turystykę w ciepłych warunkach, będziesz chciał niewodoodporne i nieizolowane buty turystyczne.

Dlaczego dopasowanie jest tak ważne?

Jeśli chodzi o buty turystyczne, dobre dopasowanie jest kluczowe - to różnica między cieszeniem się doświadczeniem a byciem kaleką z bólu. Dopasowanie jest szczególnie ważne dla tych, którzy mają stopy szersze, wyższe lub o mniejszej objętości niż przeciętna.

Buty turystyczne powinny być solidne - ale nie tak nieporęczne, by nie dało się ich opanować. Powinny być dopasowane na tyle, aby zapewniały odpowiednie wsparcie i przyczepność, ale nie powinny być tak ciasne, aby były niewygodne. Jeśli są zbyt luźne, stopa będzie się przemieszczać, co może prowadzić do powstawania pęcherzy i dyskomfortu. Jeśli buty turystyczne są odpowiednio dopasowane, będą wspierać twoją stopę, dając jej stabilność, której potrzebuje na nierównym terenie. Jeśli są zbyt luźne, a Ty wędrujesz po skałach lub nierównym terenie, Twoja stopa będzie się przemieszczać wewnątrz buta, wywierając nacisk na niewłaściwe miejsca i zwiększając szanse na powstanie pęcherza.

Wodoodporne buty do wędrówek

Wielu wędrowców wybiera wodoodporne buty na deszczową, śnieżną i mokrą pogodę. Ale nawet jeśli prawdopodobnie docenisz wodoodporne buty w deszczu, nie oznacza to, że wszystkie buty turystyczne są wodoodporne. Wodoodporne buty turystyczne są zaprojektowane ze specjalną membraną lub powłoką, która utrzymuje wodę na zewnątrz.

Tradycyjne buty turystyczne nie są wodoodporne, co oznacza, że woda będzie wsiąkać przez górę, boki, a nawet spód. Jeśli wybierzesz wodoodporne buty turystyczne, upewnij się, że nie mają one podszewki Gore-Tex. Gore-Tex jest niewiarygodnie oddychający i jest często stosowany w niewodoodpornych butach turystycznych. Wodoodporne buty turystyczne będą miały podszewkę Ethylene Vinyl Acetate (EVA) lub inny specjalny wodoodporny materiał.

Komfort i stabilność

Powinieneś być w stanie chodzić wygodnie w swoich butach turystycznych i nie czuć żadnego bólu. Stopa powinna czuć się bezpiecznie, ale nie powinna być zbyt ciasna czy skrępowana. Jednym ze sposobów na określenie, czy Twoje buty turystyczne są zbyt ciasne, jest wstanie i chodzenie w nich. Jeśli czujesz potrzebę chodzenia z nogą w dziobie lub tasowania stóp, są one zbyt ciasne. Powinny pasować wygodnie i sprawiać, że będziesz chodził normalnie.

Kiedy próbujesz na butach turystycznych, upewnij się, że chodzisz w nich przez kilka minut. Możesz mieć pokusę, aby wstać i zdecydować natychmiast, że pasują, ale jeśli nie chodzisz w nich, możesz nie czuć żadnego dyskomfortu, dopóki nie będziesz faktycznie wędrować. Stabilność jest wszystkim, jeśli chodzi o buty turystyczne. Jeśli Twoja stopa jest niestabilna i porusza się w bucie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zwichniesz kostkę. Kiedy próbujesz na buty turystyczne, upewnij się, że trzymają one stopę przytulnie w miejscu. Jeśli Twoja stopa porusza się, to nie jest to odpowiednia para butów dla Ciebie.

Materiał i przyczepność

Większość butów turystycznych jest wykonana ze skóry, skóry syntetycznej lub gumy. Są one zazwyczaj sztywne, wytrzymałe i zachowują swój kształt. Jeśli podeszwy są wykonane z materiałów syntetycznych, są zazwyczaj bardziej miękkie, elastyczne i lżejsze niż te wykonane z gumy. Jeśli chodzi o trakcję, buty turystyczne mają czasami bieżnik na spodzie.

Jeśli wędrujesz po błotnistym szlaku, będziesz chciał buta z bieżnikiem, który trzyma się ziemi, aby nie dopuścić do poślizgnięcia się stopy. Jeśli wędrujesz po suchym szlaku, możesz preferować gładki spód, aby stopa mogła łatwo przesuwać się po kamieniach i przeszkodach bez utknięcia. Niektóre buty turystyczne mają bezpieczny metalowy pręt na górze, podczas gdy inne są wykonane z szeroką cholewką, która owija się wokół stopy. Jeśli potrzebujesz butów turystycznych, które są wyjątkowo bezpieczne, wybierz metalowy pasek.

Opcje bieżnika i przyczepności

Jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie lub planujesz wędrówki po suchych szlakach, możesz wybrać lekkie buty turystyczne z gładkim spodem. Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie lub planujesz wędrówki po błotnistych szlakach, możesz wybrać cięższe buty turystyczne z bieżnikiem na spodzie. Jeśli mieszkasz w ciepłym, suchym klimacie, spróbuj znaleźć lekki but z płytkim, nieagresywnym bieżnikiem. Jeśli mieszkasz w zimnym, mokrym klimacie, szukaj cięższego buta z agresywnym bieżnikiem.

Buty turystyczne są przeznaczone do wędrówek i wspinaczki w każdej pogodzie i terenie. Są wytrzymałe, wygodne i mogą być wodoodporne lub niewodoodporne, w zależności od Twoich potrzeb. Podczas zakupów butów turystycznych, upewnij się, że przymierzasz kilka stylów i rozmiarów, aby znaleźć te, które najlepiej pasują, czują się najbardziej komfortowo i zapewniają wsparcie i stabilność, której potrzebujesz.