Ostateczny przewodnik po odzieży trekkingowejPodczas trekkingu liczy się każdy gram. Każdy element odzieży musi być funkcjonalny i lekki, abyś mógł unieść jak najwięcej bez poczucia ciężaru. Jeśli wybierasz się na wielodniowy trekking, lekkie i szybkoschnące ubrania są niezbędne, ponieważ schną szybciej i nie będą cię obciążać, gdy będziesz musiał je zdjąć, aby twój plecak był jak najlżejszy. I oczywiście wszystko powinno być szybkoschnące, aby skrócić czas spędzony na czekaniu, aż twoje ubrania wrócą do normy po długim dniu pocenia się. Te wskazówki pomogą Ci wybrać idealną odzież trekkingową na każdą wyprawę. Istnieje wiele technicznych właściwości odzieży, które mogą nie mieć sensu na pierwszy rzut oka, ale wszystkie mają swoje zalety - nawet jeśli jest to tylko posiadanie inteligentnej listy zakupów!

Zaplanuj swoje ubranie

Jest to najważniejszy krok, gdyż decyduje o tym, co weźmiesz lub czego nie weźmiesz. Ale nie martw się - trekking można zrobić w prawie wszystkim. Możesz wędrować w ciepłą i zimną pogodę, w deszczową lub suchą pogodę, więc to po prostu sprowadza się do planowania warunków. Pierwszą kwestią jest klimat regionu, ale drugą kwestią jest klimat pory roku, w której podróżujesz.

Jeśli wybierasz się na trekking w porze deszczowej, musisz wziąć pod uwagę, ile deszczu będzie w tym czasie. Jeśli wybierasz się na trekking na pustyni, musisz wziąć pod uwagę temperatury w ciągu dnia i czy występują burze piaskowe. Jeśli wybierasz się na trekking w górach, musisz wziąć pod uwagę temperatury w ciągu dnia i nocy. Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania odzieży na trekking.

Mieszanka syntetyczna lub Merino

Większość marek trekkingowych używa syntetycznych tkanin, które są szybkoschnące, lekkie i trwałe. Jednak, gdy miesza się je z naturalnymi tkaninami, takimi jak wełna merynosów, są jeszcze bardziej korzystne dla trekkingowca. Merynos jest znany z tego, że jest wyjątkowo miękki i lekki.

Merino jest również bardzo oddychająca, dzięki czemu utrzymuje chłód w cieplejszych warunkach i ciepło, gdy jest zimno. Tkaniny syntetyczne są cięższe i mniej oddychające, co może stać się niewygodne w pewnych warunkach. Wełna Merio jest cieplejsza niż włókna syntetyczne i schnie szybciej niż tkaniny syntetyczne. Podczas gdy tkaniny syntetyczne mają swoje zalety, wełna merynosów jest bardziej komfortową tkaniną do trekkingu i ogólnej aktywności na świeżym powietrzu.

Tkaniny przyjazne dla skóry

Podczas trekkingu należy upewnić się, że odzież nie spowoduje wysypki lub pęcherzy na skórze. Jest to niezwykle ważne, jeśli masz jakiekolwiek istniejące choroby skóry. Bawełna jest bardzo popularnym materiałem na odzież trekkingową, ponieważ jest miękka i wygodna. Nie nadaje się jednak na trekking, ponieważ nie jest szybkoschnąca. Natomiast tkaniny syntetyczne są szybkoschnące i dlatego doskonale nadają się na trekking. Bawełna to zawsze świetna opcja dla odzieży wewnętrznej, ale podczas trekkingu potrzebujesz tkanin, które utrzymują chłód i szybko schną.

Buty i skarpety turystyczne

O ile nie zamierzasz chodzić boso lub w japonkach (niezalecane!), będziesz potrzebował odpowiedniego obuwia na trekking. Buty turystyczne to najczęstsza opcja na długie trekkingi. Są one wodoodporne, mają trwałe podeszwy, które można ponownie rozwiercić, i są ogólnie wspierające. Najlepiej wybrać wytrzymałe buty, które są wykonane z mocnych materiałów. Podczas wędrówki w butach turystycznych konieczne jest ich rozchodzenie - nie zabieraj więc fabrycznie nowych butów na długą wędrówkę.

Na krótsze wędrówki świetnym rozwiązaniem są sandały trekkingowe. Można je nosić w wodzie, są lżejsze niż buty turystyczne i bardziej oddychające. W chłodniejsze dni sandały trekkingowe nie są odpowiednim wyborem.

Spodnie: Szorty czy spodnie?

Jest to głównie kwestia osobistego wyboru, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, rozważając dolną odzież. Po pierwsze, w jakiej pogodzie będziesz uprawiać trekking? Jeśli zamierzasz wędrować w ciepłej pogodzie, szorty są świetną opcją, ale jeśli jest chłodniej, spodnie są lepszą opcją.

Jeśli zamierzasz uprawiać trekking w gorącej pogodzie, szorty są w porządku, ale upewnij się, że są szybkoschnące i mają oddychający materiał. Jeśli wybierasz się na trekking w ciepłą lub wilgotną pogodę, będziesz chciał zakryć nogi spodniami. Spodnie są lekkie lub cięższe, w zależności od materiału. Zalecana jest wełna lub tkaniny syntetyczne.

Topy: T-shirt czy polar?

Na ciepłą pogodę świetną opcją jest T-shirt wykonany z szybkoschnącej tkaniny. Tkanina może być również lekka lub nieco grubsza, w zależności od Twoich preferencji. Na chłodniejszą pogodę dobrym wyborem jest koszulka z polaru. Polar jest ciepły, oddychający i lekki. Jest również łatwy do prania. Inną opcją na chłodniejsze dni jest kurtka syntetyczna, która jest zazwyczaj wodoodporna i wiatroszczelna. W zależności od materiału, kurtki syntetyczne są zazwyczaj cięższe i bardziej masywne niż polar, więc należy o tym pamiętać podczas pakowania.

Pakowalna kurtka przeciwdeszczowa

Ostatnim elementem na twojej liście pakowania powinien być lekki płaszcz przeciwdeszczowy. Płaszcz przeciwdeszczowy może być świetnym dodatkiem do twojego sprzętu trekkingowego, jeśli zamierzasz wędrować w deszczowym regionie. Jeśli wybierasz się w miejsce, w którym panują różne warunki klimatyczne w różnych porach roku, kurtka przeciwdeszczowa jest świetnym wielofunkcyjnym przedmiotem, który możesz nosić przez cały czas trwania wędrówki.

Trekking to świetna aktywność na świeżym powietrzu, którą lubi wiele osób. To świetny sposób, aby wyjść na zewnątrz i zobaczyć nowe miejsca. Trekking przychodzi również z własnym zestawem sprzętu i wymagań dotyczących odzieży. Ostateczny przewodnik po odzieży trekkingowej jest o wyborze odpowiedniej odzieży do trekkingu. Trekking może być wykonywany w ciepłej lub zimnej pogodzie, w suchej lub deszczowej pogodzie. Wybierając odpowiednią odzież, możesz zachować komfort i ochronę w każdych warunkach.