Kompletny przewodnik po wyborze właściwego plecaka turystycznegoTurystyka piesza to aktywność, która wymaga przyniesienia ze sobą dużej ilości sprzętu, co oznacza, że spakowanie odpowiedniego plecaka turystycznego jest kluczowe. Ważne jest, aby wybrać plecak, który nie tylko pasuje do Twojego typu ciała i preferencji turystycznych, ale także taki, który pozwoli Ci zabrać ze sobą wszystko, czego potrzebujesz do przyjemnej wędrówki. Unikanie niewłaściwego plecaka turystycznego pomoże Ci również zachować komfort podczas odkrywania nowych szlaków lub zapuszczania się w trudniejsze warunki. Niewłaściwy plecak może prowadzić do bólu pleców, zmęczenia i innych problemów, gdy inwestujesz w długie wędrówki. Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego plecaka turystycznego dla swoich potrzeb i umiejętności.

Na co zwrócić uwagę w plecaku turystycznym

Istnieje kilka konkretnych rzeczy, których należy szukać w plecaku turystycznym podczas zakupów nowej torby. Obejmują one pojemność plecaka, trwałość, materiał, dopasowanie i dodatkowe funkcje. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich.

  • Pojemność - Pojemność plecaka odnosi się do ilości wagi, którą może unieść. Jest to ważny czynnik do rozważenia z kilku powodów. Po pierwsze, chcesz mieć pewność, że plecak, którego planujesz używać, pomieści wszystkie przedmioty potrzebne do udanej i bezpiecznej wędrówki. Chcesz również upewnić się, że plecak jest wystarczająco duży, aby zmieścić wszystkie swoje przedmioty. Jeśli jest zbyt mały, ryzykujesz, że nie będziesz w stanie zmieścić w nim wszystkiego, czego potrzebujesz.
  • Trwałość - Wybierając plecak turystyczny, warto zwrócić uwagę na zastosowaną tkaninę. Tkanina powinna być wytrzymała i odporna na zużycie. Powinien być również wodoodporny, jeśli to możliwe, co może się przydać, jeśli wędrujesz w deszczowych warunkach. Dzięki temu nie tylko Twoje przedmioty będą osłonięte przed deszczem, ale również Twoje plecy pozostaną suche.
  • Materiał - Materiał plecaka turystycznego jest również ważnym czynnikiem wpływającym na jego trwałość. Nylon, na przykład, jest popularnym materiałem dla plecaków turystycznych, ponieważ jest lekki i wodoodporny. W zależności od rodzaju wędrówek, które uprawiasz, możesz chcieć materiału, który jest bardziej wytrzymały i odporny na ścieranie. Inne rodzaje tkanin, takie jak poliester i polipropylen, są bardziej powszechne w plecakach z niższej półki.
  • Dopasowanie - niektórzy producenci plecaków podają średnią długość tułowia dla swoich plecaków, inni tego nie robią. Jeśli nie znasz swojej długości tułowia, możesz ją zmierzyć w domu. Zmierz po prostu od bioder do szczytu ramion. Alternatywnie, wiele marek plecaków turystycznych oferuje tabelę rozmiarów, która pomoże Ci znaleźć odpowiednie dopasowanie do Twojego typu ciała.

Jak dopasować plecak

Przed zakupem plecaka turystycznego należy go przymierzyć i upewnić się, że pasuje do Twojego typu ciała. Może to pomóc uniknąć kłopotów z powrotem plecaka, który nie jest odpowiedni rozmiar. Na szczęście możesz znaleźć plecak turystyczny, który pasuje do większości typów ciała. Aby znaleźć odpowiednie dopasowanie, wykonaj następujące kroki:

- Stań prosto i umieść plecak na swoich plecach. Wyreguluj paski, aby były równe i przylegały do ciała. Upewnij się, że pas biodrowy również przylega do ciała.

- Plecak powinien przylegać do bioder tak blisko, jak to możliwe. Dzięki temu ciężar będzie rozłożony równomiernie, a plecy nie będą nadmiernie obciążone.

- Jeśli pochylasz się w pasie, nie powinno być żadnej przerwy między Twoim ciałem a plecakiem. Plecak powinien być dopasowany jak najbliżej Twojego ciała, aby nie przeciążać pleców.

Materiał i trwałość

Możesz o tym nie myśleć, ale materiał plecaka turystycznego może wpłynąć na to, jak długo będzie on trwały i jak wygodny jest w użyciu. Materiał taki jak poliester, na przykład, może być stosowany w plecakach z niższej półki, ponieważ jest lekki i niedrogi. Nylon, z drugiej strony, jest bardziej wytrzymałą tkaniną, którą często można znaleźć w plecakach turystycznych z wyższej półki. Wybierając plecak turystyczny, pomyśl o jego trwałości. Jeśli planujesz bardziej ekstremalne wędrówki, plecak wykonany z materiałów wyższej jakości będzie prawdopodobnie lepszym wyborem. Pomoże to plecakowi trwać dłużej i pozostać wygodnym nawet podczas noszenia cięższych ładunków.

Pojemność plecaka i rozkład ciężaru

Oczywiście, chcesz się również upewnić, że wybrany przez Ciebie plecak turystyczny ma wystarczającą pojemność dla całego Twojego sprzętu. Przy zakupie warto wybrać plecak, który jest wypełniony w co najmniej 70%, aby mieć miejsce na rozwój. Możesz spakować go do pełnej pojemności, gdy wiesz, jaki sprzęt chcesz przynieść na swoje wędrówki. Kolejną rzeczą do rozważenia przy wyborze plecaka turystycznego jest rozkład ciężaru. Istnieją dwa rodzaje plecaków: rama wewnętrzna i rama zewnętrzna. Plecak z ramą wewnętrzną rozkłada ciężar w kierunku bioder, co może pomóc zmniejszyć obciążenie pleców i ramion. Z kolei plecak z ramą zewnętrzną rozkłada ciężar w kierunku pleców i ramion. Zanim więc kupisz plecak turystyczny, upewnij się, że wybierzesz odpowiedni typ dla swoich potrzeb.

Zalety plecaka z wewnętrznym stelażem

Plecak z ramą wewnętrzną to świetny wybór dla miłośników wędrówek, zwłaszcza tych, którzy cierpią na ból pleców. Ten typ plecaka turystycznego wykorzystuje metalowy lub plastikowy stelaż, który jest wbudowany w torbę. Ta rama zabezpiecza twój sprzęt, pomaga rozłożyć ciężar i przenosi ciężar w kierunku bioder, co może pomóc zmniejszyć ból pleców. Ponieważ rama jest zintegrowana z torbą, zapewnia większe wsparcie niż plecak z ramą zewnętrzną. Może to być pomocne, jeśli masz dużo sprzętu lub wymagający sprzęt, który musisz nosić, taki jak lina wspinaczkowa.

Plecaki przeznaczone dla kobiet

Jeśli jesteś kobietą, możesz rozważyć zakup plecaka specyficznego dla kobiet. Ten typ plecaka jest zaprojektowany tak, aby lepiej pasował do ciała kobiet niż standardowy plecak turystyczny. Plecak dla kobiet może pomóc zredukować otarcia, gorące miejsca i inne problemy, które pojawiają się, gdy kobiety noszą torbę, która nie jest odpowiednio dopasowana. Plecak dla kobiet może zaoferować kilka korzyści w porównaniu do standardowego plecaka turystycznego. Na przykład, może mieć krótszą długość tułowia i węższy pas biodrowy, dzięki czemu torba jest bliżej ciała. Może to pomóc w zmniejszeniu otarć i gorących miejsc wokół bioder. Plecaki przeznaczone dla kobiet często mają również węższe paski na ramiona i większą nośność. To sprawia, że są one doskonałym wyborem na przygody na świeżym powietrzu.