Jak wybrać odpowiednią odzież na wędrówkę lub trekking w górachGdy planujesz wędrówkę lub trekking w górach, musisz się odpowiednio spakować. Wyzwania na górskim szlaku są znacznie inne niż na łatwiejszych trasach. Możesz potrzebować specjalnej odzieży o dobrych właściwościach odprowadzania wilgoci i zdolności do szybkiego wysychania. Lekka odzież wykonana z materiałów syntetycznych jest najlepszym sposobem na uniknięcie przegrzania, a także na zachowanie suchości i komfortu. Na początku może się to wydawać trudnym zadaniem, ale odpowiednie spakowanie się na wycieczkę w góry nie jest tak trudne, jak się wydaje, jeśli wiesz, co zabrać ze sobą. Czytaj dalej, aby uzyskać przydatne porady dotyczące wyboru odpowiedniej odzieży na wędrówkę lub trekking w górach.

Co założyć na wędrówkę po górach

Podczas wędrówki po górach będziesz się pocić, niezależnie od pory roku. Dlatego ważne jest, aby nosić odzież, która pomoże Ci pozostać suchym i wygodnym, nawet w wilgotnych warunkach. Najlepsza odzież na wędrówki po górach będzie lekka i wykonana z tkanin syntetycznych, takich jak poliester, nylon i spandex. Naturalne tkaniny, takie jak bawełna, nie są najlepszą opcją dla górskich wędrówek. Bawełna nie odprowadza wilgoci od skóry ani nie wysycha szybko, więc znacznie szybciej staniesz się mokry i zimny.

Tkaniny syntetyczne są o wiele bardziej skuteczne w zatrzymywaniu ciepłego powietrza blisko skóry i są również o wiele bardziej oddychające. Pozwalają ciału uwalniać wilgoć, dzięki czemu pozostaje ono suche i komfortowe, nawet w wilgotnych warunkach. Podczas wędrówek po górach ważne jest, aby nosić odzież, która jest zarówno oddychająca, jak i szybkoschnąca.

Obuwie turystyczne

Właściwe obuwie jest najważniejszą częścią twojego wyposażenia. Będziesz robić dużo chodzenia, a teren może być skalisty lub nierówny.

Wybierając buty do wędrówek, upewnij się, że są one wykonane z lekkich materiałów i zapewniają dobre wsparcie. Będziesz nosić plecak na plecach, więc potrzebujesz butów, które pomogą Ci uniknąć urazów stóp i kostek. Jeśli twoje buty nie zapewniają dobrego wsparcia, możesz skończyć z pęcherzami, nagniotkami, a nawet potknięciami i upadkami.

Wodoodporne buty turystyczne są najlepsze do wędrówek po górach w porze deszczowej. Pozwoli Ci to zaoszczędzić od konieczności noszenia wielu par butów podczas wędrówki. Wodoodporne buty utrzymają Twoje stopy suche i ciepłe, nawet jeśli są zanurzone w wodzie lub błocie.

Spodnie turystyczne

Wielu turystów nosi szorty podczas wędrówek po górach, ale nie zawsze może to być najlepsza opcja. Jeśli zdecydujesz się na szorty, załóż na nie syntetyczne spodnie turystyczne. Uchroni Cię to przed wysypką na nogach od zarośli i zapobiegnie rozerwaniu szortów przez gałęzie i kolce.

Spodnie turystyczne są bardziej oddychające niż zwykłe dżinsy, więc nie są tak gorące. Wybierz spodnie z kieszeniami, które spadają po stronie bioder. Dzięki temu będziesz mógł trzymać ważne rzeczy, takie jak mapa i kompas, pod ręką.

Spodnie turystyczne mają również wbudowane nakolanniki, które chronią kolana przed szorstkim podłożem podczas wędrówek w dół. Nakolanniki są również przydatne podczas wspinaczki pod górę i utrzymują brud i kamienie z dala od butów.

Dobry plecak

Wybór odpowiedniego plecaka na wędrówki po górach jest kluczowy. Plecak musi być wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, a także kilka awaryjnych zapasów. Musisz być w stanie wygodnie nosić swój plecak ze sobą podczas wędrówki, więc upewnij się, że nie jest zbyt ciężki. Odpowiednia torba powinna mieć regulowane paski na ramię i pasek w talii, aby utrzymać ją bezpiecznie na plecach.

Torba o oddychającej konstrukcji to dobry wybór na wędrówki po górach. Pomoże to utrzymać plecy w suchości, nawet jeśli pada deszcz. Wybierając plecak, upewnij się, że ma on wiele kieszeni do przechowywania cennych rzeczy, takich jak telefon komórkowy, portfel i klucze. Możesz również użyć kieszeni do przechowywania przedmiotów, do których musisz mieć szybki dostęp, takich jak woda i przekąski.

Skarpety turystyczne

Najlepsze skarpety turystyczne są wykonane z materiałów syntetycznych, które odprowadzają wilgoć i szybko schną. Wybierz skarpety przeznaczone do wędrówek po górach, ponieważ są one wzmocnione i mogą wytrzymać trudne warunki. Noszenie skarpet specyficznych dla turystyki pieszej ochroni Twoje stopy przed pęcherzami i pomoże utrzymać je w suchości. Jest to szczególnie ważne w deszczowe dni, kiedy ziemia jest mokra. Powinieneś zmieniać skarpety przynajmniej raz dziennie podczas wędrówki, aby uniknąć pęcherzy. Jest to szczególnie ważne, jeśli wędrujesz w grupie i regularnie się pocisz.

Podczas wędrówek po górach może być konieczne noszenie wielu par skarpet w ciągu jednego dnia. Jest to szczególnie prawdziwe w deszczowe dni i w wilgotnym środowisku. Zmieniaj skarpetki, gdy staną się mokre, bo w przeciwnym razie może pojawić się w nich niebezpieczna wysypka zwana "kłującą gruszką" lub "złymi stopami".

Kurtka przeciwdeszczowa

Ważne jest, aby spakować kurtkę przeciwdeszczową podczas wędrówek po górach, nawet w suchych porach roku. Niektóre obszary doświadczają bardzo silnych opadów, a nawet powodzi błyskawicznych. Kurtka przeciwdeszczowa zapewni ci suchość w takich przypadkach, a także ciepło w zimny i wietrzny dzień. Kurtki przeciwdeszczowe są dostępne w różnych stylach i wzorach, więc wybierz taką, która jest lekka, oddychająca i łatwa do spakowania.

Wybierając kurtkę przeciwdeszczową, upewnij się, że ma ona regulowane mankiety i kaptur. Kaptur ochroni Twoją głowę przed deszczem i sprawi, że Twoja twarz będzie ciepła. Jeszcze lepszym wyborem jest kurtka przeciwdeszczowa z odblaskami, ponieważ w czasie deszczu widoczność jest słaba.

Kapelusz i okulary przeciwsłoneczne

Dobra para okularów przeciwsłonecznych osłoni Twoje oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym i ochroni je przed wiatrem, kurzem i zanieczyszczeniami. Wybierz parę z ochroną UV i mocną oprawką.

Kapelusz lub czapka to kolejny niezbędny element wyposażenia podczas wędrówek po górach. Chroni głowę przed słońcem i utrzymuje ciepło podczas chłodnych nocy. Wybierz lekki kapelusz, który można złożyć lub zwinąć, aby zaoszczędzić miejsce w plecaku.

Kiedy planujesz wędrówkę lub trekking w górach, musisz odpowiednio spakować. To jest, gdy lekka odzież wykonana z włókien syntetycznych jest najlepsza. Naturalne tkaniny, takie jak bawełna, są zbyt ciężkie i nie są tak oddychające lub szybko schnące. Kiedy nosisz odpowiednią odzież na wędrówkę po górach, pozostaniesz suchy, ciepły i chroniony przed żywiołami.

Najważniejszym elementem wyposażenia podczas wędrówek po górach jest dobra para butów turystycznych. Wybierz parę, która zapewnia dobre wsparcie i jest lekka i wodoodporna. Dodatkowo będziesz chciał nosić spodnie turystyczne, plecak, kurtkę przeciwdeszczową, a także kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.